V poslednom článku o cvičení som sa Vám pokúsil predostrieť aké sú výhody cvičenia s vlastnou váhou a prečo stojí za vyskúšanie každému nadšencovi posilňovania. Dnes sa pokúsim poukázať milovníkom cvičenia s vlastnou váhou, prečo by sa Vám možno oplatilo zapojiť do tréningu aj nejaké tie činky. V prvom rade, ale uvediem na pravú mieru to, že určite nie je nutné ich používať, ale že môžu priniesť benefity, ktoré majú potenciál cvičenie s vlastnou váhou opäť raz posunúť na vyššiu úroveň.

workout činky

Telo nevie rozoznať odpor

workout činky a cvičenieTak ako v predošlom článku, opäť raz spomeniem, že telo nevie rozoznať odpor. To znamená, že telo netuší, či musí vykonávať prácu, lebo zdvíha činku, alebo visí v nejakej pozícii, alebo napríklad niečo odtláča. Vo svojej podstate ide o jednoduchú fyziku – na telo, resp. svaly, ktoré sú používané v danom pohybovom vzore, je vyvíjaný odpor a tie musia vykonať odpovedajúcu prácu na to, aby toto tzv. bremeno prekonali a tým vykonali spomínaný pohybový vzor.

Táto vedomosť sa dá využiť v prospech workoutéra najmä pri tréningu nesmierne ťažkých prvkov, akými sú napríklad: kľuk v stojke, frontlever, planche a iné. Pre cvičenca, ktorý ešte nezvláda dané prvky vo svojej finálnej kráse to môže byť náhrada regresií, alebo môže slúžiť ako spôsob efektívneho precvičenia svalových partií používaných vo vytúženom cviku. Napríklad, tlaky na ramená v stoji môžu slúžiť ako regresia kľuku v stojke a príťahy v predklone zasa môžu poslúžiť na precvičenie tých istých svalov, ako používame pri zhyboch vo frontleveri. A na druhú stranu, pre cvičenca, ktorý už zvláda tieto prvky, môžu tieto cviky poslúžiť ako variabilita tréningu. A to je dobré najmä z dôvodu obmenenia stimulu pre svaly, ale aj ako spestrenie už niekedy stereotypného tréningu.

Taktiež s voľnými váhami naberajú na efektívnosti aj základné pohybové vzory, akými sú drep a bedrový ohyb. S vlastnou váhou len veľmi ťažko zvýšite maximálnu silu, alebo docielite efektívnu hypertrofiu spodnej časti tela za istou individuálnou hranicou Vašej tréningovej cesty. Viac-menej budete zväčša trénovať len vytrvalosť alebo výbušnosť, čo môže niekomu vyhovovať, no inému zas vôbec. Zároveň sa Vám odomykajú cviky, spadajúce pod už spomínaný pohybový vzor – bedrový ohyb, akými sú: mŕtvy ťah, alebo rumunský mŕtvy ťah, ktoré azda všetci milovníci cvičenia poznajú. Oba majú nesmierne výhody a môžete z nich benefitovať napríklad aj pri cviku ako je planche. Samozrejme, že to nie je hlavný cvik, ktorým vytúžený planche dosiahnete, no tým nie je napríklad ani „pseudo planche lean“, ktorý je zväčša vnímaný ako jeho priama regresia. Je to len ďalší nástroj, ktorý má svoje výhody, no aj možno nečakané využitia v cvičení s vlastnou váhou.

Verím, že som vo Vás prebudil zvedavosť, tým že som načrtol výhody, ktoré Vám môže zapojenie voľných váh priniesť.

A tak sa skúsme nepozerať na činky, ako na našich nepriateľov. Áno, je dobré vedieť že sa bez nich môžeme zaobísť, no prečo nevyužiť všetko čo máme k dispozícii. Je to iba o prístupe a využívaním toho, čo máme k dispozícií nie sme o nič menej workoutérmi. Účel svätí prostriedky a týmto sa riadim aj ja, či už pri svojich tréningoch, alebo pri trénovaní iných. Tak sa nebojte činiek a vyskúšajte ich zapojiť do tréningu aj vy a možno budete prekvapení Vaším progresom. A pokiaľ si nebudete vedieť rady, tak sa smelo spýtajte na našom fóre, kde Vám veľmi radi poradíme.