Prečo sa venovať cvičeniu s vlastnou váhou

Rád cvičíš, no túžil by si sa naučiť niečo nové? Alebo by si chcel ešte len začať cvičiť, no nevieš si vybrať medzi klasickým posilňovaním, crossfitom, workoutom – povedzme si úprimne, je toho veľa a nejeden by sa v tom stratil. Ja ti v tomto článku načrtnem, prečo by si aj ty, či už skúsený makač, alebo nováčik, mal vyskúšať cvičenie s vlastnou váhou.

V prvom rade si povedzme, že nie, cvičenie s vlastnou váhou nie sú len zhyby, drepy a kľuky (aj napriek tomu, že sú jeho neoddeliteľnou a veľmi dôležitou súčasťou), ale priam až neuveriteľné množstvo cvikov všetkých úrovní náročnosti. Či už si úplný začiatočník, alebo Herkules, vždy je tu čo objavovať a nový cieľ, ktorý môžeš zdolávať. Možno spravíš desať krásnych kľukov, no chceš ich robiť na jednej ruke. Možno spravíš desať krásnych zhybov, no chceš sa naučiť muscle-up. Možno si dávaš 50 muscle-upov vždy keď ideš okolo pracháru na ulici, no chceš robiť zhyby vo full frontleveri. Možno už ani to pre teba nie je výzva, no victorian na bradlách vyzerá byť v nedohľadne. Mohol by som takto pokračovať, no pointou je, že táto športová disciplína je neskutočne pestrá a nech robíš čokoľvek, vždy je tu niečo nové, niečo čo môžeš skúšať, niečo na čom môžeš pracovať.

stojka na bradlach

Krása tohto športu je niečo, o čom by som mohol básniť aj celé dni, no povedzme si aj o benefitoch tohto cvičenia. V prvom rade je to funkčnosť. Nebudem teraz ako každý druhý očierňovať bežné cvičenie s činkami a to, ako takáto sila je nepraktická atď., lebo s tým nesúhlasím. Každé posilňovanie je viac, či menej funkčné, pokiaľ je robené korektne a najmä technicky správne. No cvičenie s vlastnou váhou vychádza priamo z prirodzených pohybových vzorcov nášho tela a tým veľmi podporuje aj jeho už spomínanú funkčnosť. Predsa len tu fitká neboli vždy a ľudia, ktorí chceli posilňovať, to mohli robiť práve len vďaka týmto pohybom, ktoré sú nám prirodzené.

Viac na túto tému sa dočítaš v článku “Čo je to kalistenika”. Zároveň, na správne prevedenie väčšiny cvikov, počínajúc kľukom až po tie najnáročnejšie, je dôležitá schopnosť stabilizovať celé telo. Z toho vyplýva, že pokiaľ chceš technicky správne vykonávať náročné workout-ové prvky, musíš mať dostatočne silný celý hlboký stabilizačný systém. No taktiež to znamená, že tým že vykonávaš prvky na ktoré už máš dostatok sily, posilňuješ taktiež už spomínaný hlboký stabilizačný systém. Toto samo o sebe má samozrejme obrovské množstvo benefitov, o ktorých by ti mohol rozprávať nejeden doktor, chiropraktik, či fyzioterapeut. Či už ide o prevenciu zranení chrbtice, oddialenie starobných ťažkostí alebo len jednoducho väčšiu vitalitu, kalistenika je jedným z najlepších riešení.

planche

No v neposlednom rade má cvičenie jednu výhodu, ktorú nemôžem zabudnúť spomenúť a tou je, že sa dá robiť prakticky úplne všade. Bez nutnosti platiť si členstvá vo fitness centrách, či dokonca vyjsť z domu. Či už si na dovolenke v luxusnom rezorte alebo na chate s priateľmi, ak chceš, odcvičiť si môžeš kedykoľvek a kdekoľvek. Zhodou okolností píšem tento článok na dovolenke, v prenajatom apartmáne s nádherným výhľadom, kde jednou nevýhodou je to, že v areáli nie sú žiadne posilňovne. No pre mňa to nepredstavuje žiaden problém. Dnes si odcvičím planche a stojky, doplním to tréningom celého stredu a prácou na nohách a vôbec sa na kvalite tréningu neodrazí to, že som odcestovaný a to vďaka tomu, že cvičím s vlastnou váhou. Tak neváhaj a skús to aj ty! Určite nebudeš ľutovať!