Čo je to workout?

Street Workout, alebo Kalistenika, je v skratke cvičenie s vlastnou váhou tela. Pri takomto cvičení človek využíva rôzne fyziologicky prirodzené cviky na komplexné precvičenie celého tela, ako napríklad drep, zhyb, kľuk… V modernom prevedení takéhoto cvičenia sa využívajú aj rôzne gymnastické cviky a prvky, akými sú napríklad stojka, predná páka (frontlever) alebo vzpor na rukách bez opory nôh (planche).

Za posledné roky ‘Workout’ – ako je skrátene nazývaný nadšencami tohto cvičenia – zaznamenal veľký nárast v popularite, čo je vidieť najmä značným zvýšením počtu ihrísk v mestách. To je najmä výsledkom atraktivity tohto pohybu, dostupnosťou a prístupom. Môže to robiť každý, prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

Po dlhých hodinách strávených cvičením si workoutéri radi merajú svoje sily na rôznych súťažiach v disciplínach ako sú Freestyle, Weighted, Sets and reps, atď. Freestyle, alebo Voľný štýl, je kombinácia rôznych dynamických a statických prvkov v atraktívnych kombináciách. Weighted sú základné cviky s pridanou váhou, či už na maximálnu váhu alebo na maximálny počet s danou váhou a Sets and reps sú maximálne počty opakovaní s vlastnou váhou, taktiež pri základných cvikoch. Tieto súťaže vrcholia na majstrovstvách sveta, populárne sú najmä v Moskve.

Workout je šport pre každého. Či už sa človek chce iba cítiť lepšie, vyzerať lepšie alebo dosahovať neuveriteľné, ba až nadľudské výkony. Je tu niečo pre každého a to je jeho najväčšie čaro.