Cvičenie s vlastnou váhou, street workout, alebo kalistenika – tri názvy, ktoré všetky opisujú tú istú športovú disciplínu. Kedysi bol tento krásny šport známy len ako kalistenika a málokto vie, že sa jej ľudia venujú už tisíce rokov. V minulosti napríklad v starovekom Grécku, v armádach Alexandra Veľkého, alebo aj Sparťania.

kalistenika a spartania

Niet sa však čomu diviť, koniec koncov potreba fyzickej zdatnosti tu bola odjakživa a fitness centrá či posilňovne patria až k modernej histórii Zeme, takže cvičenie s vlastnou váhou bolo jednou z veľmi mála možností.

Cvičenie s vlastnou váhou, street workout, alebo kalistenika

Slovo kalistenika pochádza zo starovekých gréckych slov „kallos“, ktoré znamená „krása“ (zvýrazňovanie estetickej krásy ľudského tela) a „sthenos“, ktoré znamená „sila“ (obrovská fyzická, ako aj mentálna sila, odvaha a odhodlanie).

Dá sa teda povedať, že kalistenika je umenie používania vlastného tela pre rozvoj jeho výkonnosti a krásy.

V súčasnosti sa cviky kalisteniky používajú na ohodnotenie základnej fyzickej zdatnosti potencionálnych príslušníkov armády, polície, hasičov atď. A samozrejme je aj základom „Street workout-u“ (čo je to street workout si môžeš prečítať tu), ktorý ju obohatil o rôzne akrobatické prvky, alebo napríklad „Street lifting-u“, ktorý sa viac zameriava na rozvoj maximálnej sily pridávaním váh ku základným cvikom ako sú zhyb, či drep.

Ako všetko, aj kalistenika sa vyvíja, čoho dôkazom sú aj vyššie spomenuté novšie odvetvia. No bez ohľadu na to, koľko disciplín sa ešte vytvorí, základom všetkých bude vždy a stále práve kalistenika – cvičenie s vlastnou váhou vo svojom esencii.